اطلاعاتی در مورد کلر استخر

کلر برای اولین بار در سال 1774 و شیمیدان سوئیسی کشف شده بود.
کلر برای اولین بار در سال 1774 و شیمیدان سوئیسی کشف شده بود. امروز کلر به یکی از پرکاربردترین مواد شیمیایی تبدیل شده است و از آن برای تولید بسیاری از محصولات استفاده می شود. استفاده از کلر تا جایی در تمام صنایع محبوب شده است که به سختی می توان جایگزینی برای آن پیدا کرد. برای مثال، در ساخت برخی از مواد پلاستیکی تا حدود 50 درصد از کلر استفاده می شود. در کنار نقشی که کلر در تولید محصولات ایفا می کند، ‌از این گاز برای ضدعفونی کردن و تولید محصولات بهداشتی نیز استفاده می شود. استفاده از کلر استخر نیز در همین راستا است. از کلر استخر تقریباً در تمامی استخر ها استفاده می شود. در ادامه این متن به معرفی کلر استخر، نحوه استفاده از آن در استخرها و عملکردهای مختلف آن خواهیم پرداخت.
در آب استخر همیشه باید میزان مشخصی از کلر وجود داشته باشد. این میزان اگر از حد مشخصی بیشتر شود، ممکن است برای شناگران مضر باشد و اگر از حد مشخصی نیز کمتر باشد،‌کارایی کافی را نخواهد داشت. متخصصان بر این باور هستند که مقدار کلر موجود در آب استخر حداقل باید به میزان 1.0 واحد در میلیون باشد. یعنی به ازای هر میلیون واحد آب، یک واحد کلر. اگر غلطت کلر استخر کمتر از این میزان باشد، باکتری ها قادر به حفظ حیات خواهند بود و این امر نیز منجر به بروز آلودگی و بیماری های مختلف خواهد شد. البته مطالعات جدید در این زمینه حاکی از آن هستند. به صورت کلی، توصیه می شود تا در جهت حفظ کیفیت آب استخر، میزان کلر استخر موجود در آب چیزی بین مقادیر 2 الی 4 ppm (2 الی 4 واحد در بین هر 1 میلیون واحد) باشد.


@image


برای مثال، توجه داشته باشید که اگر از قرص کلر استخر استفاده می کنید، یک قرص 3 اینچی، می تواند حدود 5 هزار گالن آب استخر را ضدعفونی کند. این نکته را نیز حتماً در نظر داشته باشید که به منظور تعیین تعداد قرص های مورد نیاز، همیشه حجم تخمینی آب استخر را به سمت بالا و به نزدیک ترین رقم به 5000 گالن رُند کنید.

حال که با میزان استفاده از کلر استخر و نحوه عملکرد آن آشنا شدیم، بهتر است انواع مختلف کلر استخر را نیز بشناسیم. کلر استخر در شکل و انواع مختلفی در بازار موجود است و هرکدام از آن ها کارکرد و مزایای خاصی به همراه دارند. انتخاب بین این مدل ها باید بر اساس نوع استخر شما و همچنین با در نظر گرفتن نیاز شما انجام پذیرد. در ادامه به معرفی انواع مختلف کلر استخر خواهیم پرداخت.
قرص کلر استخر متداول ترین نوع این ماده است که در شکل قرص های مختلف و در اندازه های مختلفی تولید می شود. از این قرص ها عموماً باید همراه با یک دستگاه برای پخش کردن متوازن آن در آب استخر استفاده شود تا به بخش های مختلف استخر کلر لازم برسد. قرص کلر به آسانی و بدون هیچ گونه سختی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و استفاده از آن احتیاج به تخصص خاصی نیز نخواهد داشت. به همین خاطر، به عموم افرادی که در منازل خود استخر دارند توصیه می شود تا از این قرص ها برای ضدعفونی کردن استخر خود استفاده کنند.


@image


کلر به شکل پودر نیز تولید می شود و از آن می توانید برای ضدعفونی کردن استخر استفاده کنید. مزیت استفاده از این پودرها آن است که کنترل بیشتری روی میزان کلر ورودی به داخل آب خواهید داشت. اگر قصد استفاده از پودر کلر استخر را دارید نیز توصیه می کنیم از دستگاه های توزیع کننده مناسب استفاده کنید تا کلر به خوبی در تمام بخش های استخر پخش شود.
شکل مایع کلر استخر عموما‌ً‌ ارزان ترین مدل است. این مایع را به صورت مستقیم به داخل آب استخر اضافه می کنند. استفاده از کلر استخر مایع در مجموعه های ورزشی، استخرهای عمومی و شلوغ متداول تر است. چراکه این ماده را به راحتی می توان در مقادیر زیاد به آب اضافه کرد. با این حال، هنگام استفاده از کلر مایع حتماً باید به سطح pH آب توجه داشته باشید. اگر این مقدار به عدد 13 نزدیک بود، در استفاده از کلر دقت بیشتری خرج دهید.

منبع

منبع

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط