اطلاعات مفید در مورد پمپ تصفیه استخر

از نظر افراد مبتدی، استخر یک سازه بامزه برای بازی، تفریح و یا ورزش است.
از نظر افراد مبتدی، استخر یک سازه بامزه برای بازی، تفریح و یا ورزش است. ما افراد مبتدی عموماً تجهیزات و لوازم پیشرفته و گران قیمتی که در سیستم استخر به کار گرفته می شود را نمی بینیم و از وجود آن ها با خبر نیستیم، چراکه این تجهیزات عموماً جلوی چشم نبوده و در اتاق مخصوص خود نگهداری می شوند. پمپ تصفیه استخر یکی از همین تجهیزات است که می توان آن را به عنوان اصلی ترین عضو در سیستم استخر معرفی کرد.

پمپ تصفیه استخر را می توان قلب یک استخر در نظر گرفت. همانطور که در بدن انسان قلب مسئول ایجاد جریان خون و پمپ کردن خون به بخش های مختلف بدن است، در داخل یک سیستم استخر نیز پمپ تصفیه استخر همین وظیفه را به عهده دارد. همانطور که می دانیم، آب استخر باید دائماً در حال گردش باشد و در غیر این صورت سریعاً آلوده می شود. آب استخر باید در ابتدا مکیده شده و پس از عبور از فیلتر شنی استخر، فیلتر کارتریج،‌ فیلتر DE و یا هر نوع فیلتر تصفیه کننده دیگری، تصفیه شده و سپس مجدداً به سمت حوض استخر فرستاده شود. این همان کاری است که پمپ تصفیه استخر انجام می دهد. این پمپ آب را از نقاط مختلفی از داخل حوض استخر جمع آوری می کند و سپس آن را پس از انجام عمل تصفیه، به داخل استخر باز می گرداند.

اگر قصد ساخت یک استخر جدید دارید، باید در نظر داشته باشید که پمپ تصفیه استخر یکی از مهم ترین تجهیزات استخر مورد نیاز شما خواهد بود. البته این امر تنها در مورد استخرهای جدید صدق نمی کند. چراکه پمپ تصفیه استخر همانند تمام تجهیزات الکتریکی و مکانیکی، طول عمر محدودی داشته و پس از گذر چند سال نیاز به تعویض آن خواهید داشت. بنابراین، احتیاج به شناخت کافی از این پمپ و تصمیم گیری در مورد خرید خواهید داشت. این نکته را در نظر داشته باشید که انتخاب یک پمپ تصفیه استخر با کیفیت در واقع نوعی سرمایه گذاری بلند مدت روی استخر خود خواهد بود. برای انتخاب پمپ تصفیه استخر باید نیازهای استخر خود را دانسته و بدانید چه ویژگی هایی را برای پمپ تصفیه استخر خود مد نظر دارید.

پمپ تصفیه استخر تک سرعته (تک مرحله ای)

این مدل ساده ترین و ابتدایی ترین نوع پمپ استخر است. همانطور که از نام این مدل نیز مشخص است، تنها با یک سرعت مشخص قادر به چرخش است. اگر پمپ تک سرعته داشته و قصد تعویض آن را دارید، توصیه می کنیم که حدقل آن را به مدل های دو سرعته (دو مرحله ای) تبدیل کنید. چراکه این پمپ ها کارآیی بهتر و بیشتری دارند. در واقع، هرچه کارایی پمپ بیشتر باشد، سریع تر قادر خواهد بود تا آب استخر را به گردش در بیاورد و در نتیجه کیفیت آب استخر شما نیز مطلوب تر خواهد بود.


@image


همانطور که از نام این نوع پمپ نیز مشخص است، این پمپ قادر به کارکرد در دو سرعت (سرعت های کم و یا زیاد) است. سرعت زیاد این نوع پمپ تصفیه استخر برابر با سرعت مدل های تک سرعته است، ولی دور کم (سرعت کم) آن ها نیز قابل استفاده است که مصرف انرژی کمتری داشته و طبعاً بازدهی آن نیز کمتر خواهد بود. برای انتخاب این نوع پمپ باید توجه زیادی به حجم استخر داشته باشید.
همانطور که میتوانید حدس بزنید، این مدل از دو مدل پیشین بسیار پیشرفته تر بوده و بنابراین قیمت بیشتری نیز خواهد داشت. در واقع، خرید پمپ های با سرعت متغیر را می توان نوعی سرمایه گذاری برای استخر دانست. این نوع پمپ تصفیه استخر بر خلاف مدل های قبلی از موتور القایی استفاده نمی کند، بلکه موتور آن از جنس مگنت دائمی است که در نتیجه باعث می شود پمپ های چند سرعته لرزش کمتر و کارایی بسیار بالاتری داشته باشند.

پمپ های چند مرحله ای مصرف برق کمتری دارند، ولی آب را با قدرت و سرعت بیشتری در سیستم استخر به چرخش در می آورند. در مقایسه با مدل های تک سرعته و دو سرعته، نرخ دور بر دقیقه در این مدل از پمپ تصفیه استخر نیز کمتر است. بنابراین، سروصدای کمتری نیز خواهند داشت.

منبع1

منبع2

منبع3

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط