دانستنی هایی در مورد فیلتر شنی استخر

استخر را نباید تنها یک سازه در نظر گرفت. استخر در واقع یک سیستم است و اجرای مختلفی دارد. حوضچه آب،‌ آب داخل آن، پمپ ها و ...
استخر را نباید تنها یک سازه در نظر گرفت. استخر در واقع یک سیستم است و اجرای مختلفی دارد. حوضچه آب،‌ آب داخل آن، پمپ ها، فیلترها و لوله ها را می توان بخش های مختلف این سیستم دانست که به صورت هماهنگ با یکدیگر در ارتباط بوده و وظایف خود را انجام می دهند. اگر آسیبی به هرکدام از اجزای این سیستم وارد شود، کل سیستم دچار مشکل می شود و نتایج آن را در بخش های دیگر نیز شاهد خواهیم بود. در این نوشته قصد معرفی یکی از بخش های این سیستم، یعنی فیلتر شنی استخر را داریم.

فیلتر شنی استخر در واقع نوعی فیلتر است. فیلترها نقش ویژه ای در استخر دارند. این فیلترها مسئولیت تصفیه و تمیز کردن آب استخر را دارند. فیلترها انواع و کارکردهای مختلفی دارند و انتخاب بین آن ها نیازمند اطلاعات و تجربه کافی در این زمینه است. فیلتر شنی استخر یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین انواع این فیلترها است که تقریباً در تمام مجموعه های ورزشی و استخرها از آن استفاده می کنند. در ادامه این متن به معرفی کامل‌تر فیلتر شنی استخر خواهیم پرداخت.

فرقی نمی کند که استخر شما چه مدلی باشد، شما هم می توانید برای آن از فیلتر شنی استخر استفاده کنید. همانطور که پیش‌تر نیز بیاد شد، فیلتر شنی استخر یکی از محبوب ترین فیلترها است. بخشی از دلیل این محبوبیت را می توان به خاطر دسترسی راحت و ارزان فیلتر شنی استخر دانست و بخشی دیگر نیز به خاطر پرکاربرد بودن این فیلتر است. سازوکار فیلتر شنی استخر بسیار ساده است. آب تصفیه نشده وارد فیلتر می شود، از بخش های مختلف آن عبور می کند تا ذرات اضافی و آلودگی در فیلترهای بمانند و آب خالص و تصفیه شده از بخش پایینی فیلتر خارج می شود. هرچه فیلتر قدیمی تر شود و شن های آن نیز کثیف تر شود، فشار آب آن بیشتر کاهش پیدا می کند. دلیل این کاهش آن است که منافذ آن کاهش پیدا کرده و آب به راحتی قبل قادر به چرخش در داخل فیلتر شنی استخر نیست. افت فشار آب فیلتر شنی استخر این سیگنال را برای صاحب استخر به همراه داشت که زمان تعویض فیلتر فرا رسیده است. این فیلتر عموماً می تواند بین 5 الی 8 سال عمر کند. با این حال، توصیه می شود هر 2 هفته فیلتر را به خوبی بشویید. این نکته بسیار مهم را نیز در نظر داشته باشید که فیلتر شنی استخر قادر است ذراتی با اندازه های بین 20 تا 40 میکرون را تصفیه سازد.


@image


- قابلیت تصفیه ذراتی بسیار ریز با اندازه های 20 الی 40 میکرون

- استفاده و کار کردن با فیلتر شنی استخر بسیار آسان خواهد بود.

- هزینه های نگهداری و تعمیر ناچیز

- تمیز کردن و شستشو این فیلتر آسان است.

- گنجایش این نوع فیلتر بسیار بیشتر از سایر انواع فیلترهای استخر است.

- هزینه تهیه فیلتر شنی استخر بسیار مقرون به صرفه بوده و نسبت به مدل های جایگزین بسیار کمتر است.

فیلتر: این همان کاری است که فیلتر شنی استخر در ۹۹ درصد اوقات انجام می دهد؛ یعنی تصفیه آب.

ضایعات: در این حالت آب از داخل فیلتر و شن ها عبور نمی کند و مستقیماً از فیلتر خارج می شود. از این کارکرد زمانی استفاده می کنیم که آب استخر بسیار آلوده باشد و قصد تعویض و خارج کردن آن را داشته باشیم.

موج معکوس: پس از مدتی استفاده از فیلتر شنی استخر و کثیف شدن این فیلتر، باید از این کارکرد استفاده کرد. این کار در واقع نوعی شستشو کوتاه مدت فیلتر است. توصیه می شود هفته‌ای یک مرتبه این کار را انجام دهید. طی جریان عادی، آب از بالا وارد و از سمت پایین خارج می شود. ولی در این حالت، این روند معکوس می شود تا آلودگی ها از فیلتر خارج شوند.

شستن: این عملکرد دقیقاً‌ پس از موج معکوس انجام می شود و به آب اجازه می دهد تا برای 30 ثانیه آب مجدداً از بالا به پایین به گردش در می آید تا مجدداً تمام شن ها به جایگاه خود در داخل فیلتر بازگردند.

چرخش: در این حالت آب بدون گذر از فیلترها مستقیم عبور می کند و تصفیه نمی شود.

منبع

منبع

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط