در مورد پمپ تزریق کلر چه می دانید

پمپ تزریق کلر دستگاهی است که استفاده از آن به شما اطمینان خواهد داد که آب استخر و یا مصرفی شما همیشه ضدعفونی شده و تمیز خواهد بود.

از پمپ تزریق کلر برای وارد کردن کلر به داخل آب استفاده می شود. عموماً استخرها از پمپ تزریق کلر برای وارد کردن کلر به داخل آب استخر استفاده می کنند. استخرها به صورت کلی از مواد شیمیایی مختلفی برای ضدعفونی کردن آب استخر استفاده می کنند که کلر در میان آن ها رتبه نخست را از نظر میزان و حجم استفاده دارد. کلر باعث از بین رفتن ویروس و میکروب های موجود در آب می شود تا به راحتی و با امنیت بتوان در استخر شنا کرد. در واقع، حجم کلر موجود در آب استخر همیشه باید در حد مشخصی باقی بماند تا باکتری ها کشته شوند و امکان رشد آن ها وجود نداشته باشد. در غیر این صورت، آب استخر می تواند به شناگر صدمه بزند. به عبارت دیگر، کم شدن میزان کلر موجود در آب استخر باعث رشد باکتری ها شده و این امر باعث بروز و انتقال بیماری می شود. از سوی دیگر، غلظت بیش از حد کلر در داخل آب استخر نیز خطرناک بوده و می تواند به افراد آسیب بزند. چراکه مصرف بالای کلر سمی است. بنابراین، تعادل باید در این حجم حفظ شود و این دقیقاً همان کاری است که پمپ تزریق کلر انجام می دهد؛‌ یعنی توزیع متوازن کلر در سراسر استخر و همچنین حجم کلر ورودی به داخل آب استخر.

پمپ تزریق کلر دستگاهی است که استفاده از آن به شما اطمینان خواهد داد که آب استخر و یا مصرفی شما همیشه ضدعفونی شده و تمیز خواهد بود. همانطور که پیش تر بیان شد، حجم کلر موجود در آب همیشه باید در محدوده مشخصی حفظ شود. علاوه بر این، کلر باید به خوبی در تمام حجم آب و به صورت یکسان پخش شود. نکته سوم اینکه، کلر استخر در شکل های مختلفی عرضه می شود و برای استفاده از برخی از انواع کلر استخر، حتماً‌ باید از پمپ تزریق کلر استفاده کرد. کلر استخر در شکل های قرص، مایع و پودر در بازار موجود است. مایع کلر را می توان به صورت مستقیم و به راحتی به آب استخر اضافه کرد. ولی برای استفاده از پودر و قرص کلر، توصیه می شود از پمپ تزریق کلر استفاده کنید. این امر به خصوص در مورد قرص کلر صدق می کند که کاربری آن نیز بیش از دو مدل دیگر است.

بنابراین، پمپ تزریق کلر دستگاهی است که کلر را وارد آن می کنید و سپس مقادیر مشخصی از کلر را به صورت خودکار و به آرامی به آب تزریق می کند تا هم حجم استاندارد کلر حفظ شود،‌ و هم آنکه در بین تمام سطح استخر به خوبی توزیع شود.


@image


به صورت کلی، انواع دستگاه های پمپ تزریق کلر را می توان به دو دسته کلی در خط و شناور تقسیم کرده و جای داد. در ادامه به معرفی این دو نوع خواهیم پرداخت.
این نوع دستگاه معمولاً در کنار سایر تجهیزات استخر نصب می شود. هنگامی که آب استخر از پمپ و فیلترها عبور می کند، باید از سیلندر پمپ تزریق کلر هم عبور کند. در این مرحله، پمپ هر چند ثانیه و پس از گذشت مقداری مشخصی از آب، حجم مشخصی از کلر را وارد جریان آب می کند. از آنجایی که آب دائماً در سیستم استخر در حال گردش است،‌ همیشه حجم کافی از آب پاکیزه و با کلر وارد حوض استخر می شود و بنابراین آب استخر همیشه ضدعفونی خواهد بود و همیشه حجم مشخص و قابل قبولی از کلر در آب موجود خواهد بود.
البته این ابزار معمولاً شباهت چندانی به پمپ نداشته و شبیه به یک محفظه است. این نوع دستگاه متداول ترین نوعی است که بیشتر استخرها از آن استفاده می کنند. سازوگار پمپ تزریق کلر شناور بسیار آسان است. هر تعداد قرص کلر که مد نظر دارید را داخل این دستگاه قرار داده و دستگاه را به صورت شناور روی استخر قرار می دهید. سپس تنها کافیست تا از طریق دکمه های موجود، مقدار آزادسازی کلر را مشخص کند. مزیت استفاده از دستگاه های پمپ تزریق کلر شناور ، سهولت استفاده و قیمت ارزان آن ها است.

منبع

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط