همه چیز درباره تجهیزات استخر

سنگ های تمیزکننده یکی از تجهیزات استخر هستند که برای تمیز کردن کاشی های کثیف و لک شده مورد استفاده قرار می گیرند.
ساخت یک استخر تنها محدود به ساخت حوضچه نمی شود، چراکه تجهیزات استخر بخش زیادی از فرآیند و سازوکارهای فعالیت استخر را فراهم می کنند. استفاده از تجهیزات استخر نه تنها برای امن و پاکیزه نگاه داشتن استخر ضروری است،‌ بلکه استفاده از آن حتی برای جلوگیری از انجام خریدها و هزینه های سنگین جهت تعمیرات نیز ضروری است. با شناخت دقیق تجهیزات استخر و تهیه مهم ترین آن ها،‌ قادر خواهید بود همیشه استخر خود را در شرایطی مطلوب و ایمن نگهداری کنید و هزینه های احتمالی آینده را نیز به حداقل برسانید. در ادامة این متن به معرفی مهم و ضروری ترین تجهیزات استخر خواهیم پرداخت.
پمپ نیز یکی از مهم ترین و جدانشدنی ترین تجهیزات استخر است. پمپ را می توان به عنوان قلب استخر در نظر گرفت. استفاده از پمپ بسیاری ضروری است، چراکه باعث ایجاد گردش آب استخر می شود. اگر این گردش وجود نداشته باشد، محیط استخر بستر بسیار مناسبی برای رشد باکتری ها و آلودگی های مختلف خواهد بود.


@image


مواد شیمیایی مختلف را می توان جزو مهم ترین و ضروری ترین تجهیزات استخر دانست. اگرچه پمپ و فیلترهای مورد استفاده در استخر تا حد زیادی به تمیزی و ایمنی آب استخر کمک خواهند کرد و بیشتر آلودگی ها را از بین خواهند برد، ولی استفاده از مواد شیمیایی کماکان برای حفظ سلامت آب امری گریز ناپذیر و بسیار ضروری است. در واقع، فیلتر استخر قادر است ذرات اضافه آب را تصفیه کند، ولی قادر نیست آب را عاری از باکتری و ویروس بسازد. این باکتری ها و ویروس های مختلف هستند که در آب به راحتی زندگی و رشد کرده و باعث ابتلا به بیماری های واگیردار و انواع بیماری های پوستی می شوند. یکی از تجهیزات استخر که برای این منظور به کار گرفته می شود،‌ گاز کلر است. کلر به واسطة قیمت ارزان‌تر و سهولت استفاده، یکی از محبوب ترین تجهیزات استخر است و عموم مجموعه ها از آن برای ضدعفونی کردن آب استفاده می کنند.
فیلترها جزء جدانشدنی تجهیزات استخر هستند. همانطور که می دانیم پمپ ها باعث گردش آب استخر می شوند. در این میان،‌ آب باید از فیلترها عبور کرده تا ذرات اضافی معلق در داخل آب از آن جدا شوند. در مثالی بسیار ساده، فیلترها را می توانید همانند یک آبکش در نظر بگیرید. از چند نوع فیلتر مختلف به عنوان تجهیزات استخر استفاده می شود که هرکدام مسئول جداسازی مواد خاصی هستند. برای مثال می توان به فیلتر شِن اشاره کرد که ساده ترین و ارزان قیمت ترین نوع فیلتر است. این نوع از تجهیزات استخر قادر است ذراتی تا اندازه 20 الی 40 میکرون را جدا سازد. مدل بعدی فیلتر کارتریج است که قادر به جداسازی ذراتی تا اندازه 10 تا 15 میکرون می باشد. این فیلتر باید 2 مرتبه در طول هر فصل تمیز شود. پیشرفته ترین فیلتر با نام DE شناخته می شود و ذراتی به کوچکی 2 الی 5 میکرون را جدا می سازد.


@image


دستگاه های مکش یکی دیگر از تجهیزات استخر هستند که در شکل و اندازه های مختلفی عرضه می شوند و از آن ها برای خالی کردن آب استخر استفاده می شود.
ممکن است برخی از لبه های استخر به علت برخورد اجسام مختلف کمی آسیب ببیند. در این مواقع، بهتر است از تجهیزات استخر مخصوصی استفاده کنید و درز ایجاد شده را سریعاً ببندید. چراکه ممکن است باعث نشتی آب شده و مشکلات بیشتری ایجاد کنند.
سنگ های تمیزکننده یکی دیگر از تجهیزات استخر هستند که برای تمیز کردن کاشی های کثیف و لک شده مورد استفاده قرار می گیرند. بعد از گذشت چند سال کاشی ها ممکن است کثیف و رنگ پریده شوند. در ای شرایط آب استخر را تا جای ممکن کاهش دهید و با استفاده از این سنگ ها، اقدام به تمیز کردن کاشی های لک شده بپردازید.
این مورد از تجهیزات استخر شاید کمی برای شما عجیب باشد و یا اینکه نصب آن چندان متداول نباشد، ولی استفاده از آن را برای استخرهای شخصی بسیار توصیه می کنیم. استفاده از کاور استخر ۲ مزیت عمده به همراه دارد. اولین مزیت آن، پوشش سطح آب در برابر تغییرات آب و هوایی و آلودگی های محیطی (افتادن شاخه و برگ به داخل آب) است. مزیت دوم استفاده از کاور به عنوان یکی از تجهیزات استخر، محفوظ کردن استخر و جلوگیری از افتادن ناگهانی کودکان و یا حیوانات خانگی به داخل آن است.

منبع

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط