هیتر سونای خشک را می شناسید

شاید شما هم یکی از طرفداران متعدد سونای خشک باشید. شاید هم صاحب یک مجموعه ورزشی و استخر باشید که سونای خشک هم در مجموعه خود دارید.
شاید شما هم یکی از طرفداران متعدد سونای خشک باشید. شاید هم صاحب یک مجموعه ورزشی و استخر باشید که سونای خشک هم در مجموعه خود دارید. درهرحال، خواندن این مطلب برای شما خالی از لطف نخواهد بود. در این مطلب قصد معرفی دقیق تر هیتر سونای خشک را داریم. تمام کارکرد سونای خشک و تمام لذتی که از حضور چند دقیقه خود در آن کسب می کنید، همگی به واسطة مهم ترین بخش آن، یعنی هیتر سونای خشک است.
هیتر سونای خشک در واقع دستگاهی است که با استفاده از انرژی الکتریکی و یا سوخت های دیگر کار کرده و هوا را گرم می سازد. مدل های الکتریکی هیتر سونای خشک را می توان به نوعی شبیه به بخاری های برقی دانست. این مدل ممکن است به شکل یک صفحه فلزی و یا چند لوله فلزی باشد که دمای آن ها با استفاده از انرژی الکتریکی بسیار بالا رفته از این طریق محیط را گرم می کنند.

در سوی دیگر، مدل های سوختی هیتر سونای خشک قرار گرفته اند که آن ها را در حقیقت باید نوعی کوره دانست. در این کوره های فلزی یک مشعل قرار گرفته است. گرمای حاصل از مشعل باعث گرم شدن کوره و در نتیجه گرم شدن کل محیط خواهد شد.


@image


هیتر سونای خشک فقط دستگاهی است که با استفاده از سوخت و یا انرژی های مختلف محیط را گرم می کند. به عبارت دیگر، هیتر خود هیچ نوع کنترل و تنظیمی ندارد و تنها کاری که قادر به انجام آن است،‌گرم کردن هوا است. بنابراین، حتماً باید در کنار هیتر سونای خشک از چند ابزار دیگر جهت کنترل کارکرد این هیتر استفاده کنید. تایمر (زمان سنج) و ترموستات دو مورد از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات جانبی مورد استفاده در کنار هیتر سونای خشک هستند.
هیتر سونای خشک توسط یک زمان سنجش 12 ساعته کنترل می شود. این زمان سنج در واقع شروع و توقف کارکرد هیتر سونای خشک را مشخص می سازد. این تایمر معمولاً 3 بخش دارد. بخش اول، ساعت صفر. بخش دوم، ساعات 1 تا 3. بخش سوم، ساعات 3 تا 9.

در بخش اول، هیتر خاموش خواهد بود.

در بخش دوم، طی ساعت های 1 الی 3، هیتر به صورت تمام وقت و با تمام قدرت کار خواهد کرد.

در بخش سوم، طی ساعت های 1 الی 9، هیتر سونای خشک به صورت مقطعی کار خواهد کرد تا به هیتر داغ نشود و به آن فشار نیاید. مدت زمان کار کردن در هر مقطع به صورت از پیش تعیین شده خواهد بود و هریک از ساعات 1 تا 9 به معنای مدت زمانی مشخص خواهد بود.


@image


ترموستات معمولاً در کنار تایمر نصب می شود. هرچه زمان تایمر طولانی تر تنظیم شود، دمای ترموستات هیتر سونای خشک نیز بیشتر خواهد بود. البته از ترموستات به شکل دیگری نیز می توان جهت کنترل کارکرد هیتر سونای خشک استفاده کرد. به این صورت که دمای فضای سونای خشک را در مقدار مشخصی تنظیم کنید. ترموستات به صورت دائمی به کنترل دمای محیط خواهد پرداخت. زمانیکه دما از حد تعیین شده کمتر شد، ترموستات فرمان روشن شدن هیتر سونای خشک را صادر خواهد کرد تا اتاق سونای خشک مجدداً داغ شود.
جنس بدنه: جنس هیتر اهمیت بسیار بالایی در طول عمر هیتر سونای شما خواهد داشت. در بسیاری از مدل ها، هیتر در داخل یک صفحه و یا چهارچوب فلزی قرار گرفته است. از آنجایی که بدنة دستگاه در معرض عوامل محیطی و رطوبت قرار دارد، ضد زنگ بودن آن اهمیت بسیار بالایی دارد. از سوی دیگر، بسیاری از افراد برای گرم‌تر شدن محیط سونای خشک و یا مرطوب کردن آن، روی هیتر سونای خشک کمی آب می ریزند. در صورتی که جنس بدنه از استیل ضد زنگ نباشد، نه تنها به زودی فرسوده می شود، بلکه قادر به انتقال گرما نخواهد بود.

قدرت هیتر: قدرت و یا توان گرمایشی هیتر اهمیت بسیار بالایی دارد. اگر هیتر ضعیف باشد، سونای خشک کیفیت و کارایی نخواهد داشت. از سوی دیگر، خرید هیتر سونای خشک بسیار قوی در حقیقت پرداختن هزینه ‌ای اضافه خواهد بود. انتخاب توان گرمایشی هیتر باید بر اساس مساحت اتاقک سونای خشک شما انجام شود.

منبع

منبع

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط